WordPress: Еволюція в стилі джаз. Частина 2

4 вересня 2017
2011 рік

23 лютого вийшло оновлення 3.1, назване «Reinhardt» на честь гітариста-віртуоза Джанго Рейнхардта. Головною новиною цього релізу стала можливість створення нових форматів і стилів різних типів записів. Була покращена робота з внутрішніми посиланнями з редактора, з верхньої панелі зникли деякі рідко використовувані пункти меню, а також були розширені можливості для управління мітками, рубриками та призначеними для користувача полями.

У липні цього ж року виходить версія 3.2 «Gershwin», присвячена джазовому піаністу і композитору Джордж Гершвін. У ній став доступний повноекранний режим редагування записів, знову був перероблений інтерфейс, оновлений плагін TinyMCE і припинена підтримка Internet Explorer 6. Збільшилася швидкість роботи CMS.

Грудень 2011 року — вихід версії 3.3 «Sonny», названої на честь американського джазового саксофоніста Сонні Стітт, в якій вперше з'являється випадаюче меню. Версія також пропонує оновлену панель секції адміністрування, поліпшену функцію спільного редагування записів і спрощує роботу на планшетних пристроях.

2012 рік

Виходить один з найбільш популярних плагінів Wordfence Security. Це потужний інструмент забезпечення безпеки для WordPress, що дозволяє в реальному часі блокувати хакерські атаки, крім того надає повний захист від шкідливих мереж. Встановлений плагін працює в режимі сканера, виявляючи все розбіжності з базовими файлами ядра, знаходить сліди заражених файлів, дозволяє їх швидко видалити, перевірити і порівняти з оригіналами. Wordfence Security зобов'язує користувачів і адміністраторів використовувати тільки надійні паролі, крім того, він здатний аналізувати, що з'являються на веб-сторінках.

В цьому ж році виходять версії «Green» і «Elvin» в яких удосконалюються засоби настройки тим, що з'являється інтеграція з Twitter, оновлюється функціональність завантаження фотографій в запису.

2013 рік

У серпні 2013 року з'являється оновлення 3.6 під назвою «Oscar» (назване на честь канадського джазмена Оскара Петерсона), в якому також немає ніяких проривних поліпшень, крім оновленого інтерфейсу для роботи з ревізіями, поліпшеного механізму автозбереження і вбудованої підтримки відео- та аудіофайлів.

Коли в жовтні цього ж року виходить версія 3.7 «Basie», вже два мільйони сайтів використовують платформу WordPress. Цей реліз був повністю присвячений поліпшенню безпеки. А ось представлений буквально через два місяці «Parker», абсолютно змінює зовнішній вигляд WordPress. Нова версія 3.8 представляє новий вид панелі адміністрування, включаючи новий великий шрифт Open Sans, плоскі векторні іконки і вісім різних колірних схем. Панель стає адаптивною, автоматично підлаштовуючись під необхідну ширину екрану, дозволяючи однаково ефективно працювати як з десктопів, так і з мобільних пристроїв.

2014 рік

Квітнева версія 3.9 «Smith», присвячена джазовому органістові Джиммі Сміту, на прізвисько «Приголомшливий», не містила в собі нічого особливо вражаючого. Була поліпшена вбудована підтримка аудіо- та відеофайлів, оновлений візуальний редактор, змінився інтерфейс для пошуку і встановлення з офіційного каталогу WordPress.org. Крім того, був зроблений упор на безпеку, що було дуже до речі, тому що в грудні 2014 року підступний вірус SoakSoak (імовірно російського походження) атакував сайти під управлінням WordPress, заразивши більше 100000 сайтів.

WordPress 4.X

У вересні 2014 року відбувся останнє велике оновлення платформи — версія 4.0, що отримала назву «Benny» на честь «Короля свінгу» Бені Гудмена. Серед особливостей релізу можна відзначити поліпшення медіабібліотеки і редактора, який почав підлаштовуватися під довжину контенту, замість того, щоб відображати смугу прокрутки всередині. Панель інструментів при цьому фіксується зверху, що дуже зручно при редагуванні довгих записів. Поліпшилася підтримка мовних пакетів, з'явився новий інтерфейс для установки плагінів.

Рік завершився виходом версії 4.1 «Dinah», названої ім'ям королеви блюзу Діни Вашингтон, яка подарувала користувачам WordPress нову панель для рекомендації плагінів і шаблонів і оновлене випадаюче меню. Справжнім проривом цього релізу стало поліпшення управління мультимедійним контентом з мобільних пристроїв.

2015 рік

2015 рік потішив швидким виходом версії 4.2 під назвою «Powell» (на честь Бада Пауела, джазового піаніста, одного з піонерів бібопа). Ця версія вийшла під слоганом «Communicate and share, globally», який став в якомусь роді пророчим. Крім ряду виправлень і важливих змін, таких як повна переробка інструменту Press This для роботи з контентом, додавання підтримки смайликів Emoji, спрощення роботи з плагінами і темами, ця версія також відзначилася вразливістю, що дозволяє хакерам отримати повний доступ до оновленого сайту. Оновлення в буквальному сенсі давало можливість «поділитися» своїм сайтом зі зловмисниками, проте проблема була вирішена дуже швидко: користувачам було запропоновано оновитися до версії 4.2.1 випущеної через два дні після виявлення проблеми.

Версія 4.3 стала черговою знаковою сходинкою в розвитку WordPress. Цей реліз, присвячений легендарній блюзової діві Біллі Холідей, побачив світло в серпні 2015 року та вперше ввів в редактор текстові патерни, за допомогою яких можна прискорити форматування текстів, особливо на мобільних пристроях. Наприклад, досить в візуальному редакторі ввести знак «>» на початку нового абзацу, і він автоматично буде оформлений як цитата. Маркери вводяться символами «*» або «-», нумерація — за допомогою «1.» або «1)», заголовки — «##» для другого рівня і так далі (всього є 6 рівнів).

У «Billie» була покращена робота з паролями і розпочато підготовку до впровадження підтримки PHP7, яке очікувалося до кінця 2015 року. У зв'язку з цим конструктори в стилі PHP4 були оголошені застарілими.

На початку грудня цього ж року виходить нова стабільна версія «Clifford», присвячена джазовому трубачу Кліффорду Брауну. Версія 4.4, крім нової дефолтной теми Twenty Sixteen, додала адаптивні зображення (мрію власників мобільних пристроїв) що вбудовуються у WordPress-записи в першу частину REST API, а також безліч інших невеликих поліпшень.

2016 рік

Уже в квітні розробники порадували співтовариство виходом версії 4.5 «Coleman», названої в честь Коулмена Хокінса, американського джазового тенор-саксофоніста. У порівнянні з іншими головними релізами, WordPress 4.5 не могла похвалитися яскравими можливостями, але при цьому вона продовжила лінію поліпшень, пов'язаних з форматуванням і редагуванням контенту.

А ось нова версії 4.6 «Pepper», яка вийшла в серпні цього ж року, запам'ятається тим, що навчилася відновлювати вміст редактора. Тепер при обриві інтернет з'єднання вся інформація з вікна редагування зберігається в браузері, дозволяючи згодом відновити резервну копію контенту. Також в цьому релізі спростилося і прискорилося поновлення плагінів, з'явилася перевірка на биті посилання, а панель адміністрування почала використовувати нативні системні шрифти.

Нарешті, в грудні 2016 роки побачила світ версія 4.7 «Vaughan», названа на честь легендарної джазової вокалістки Сари «Sassy» Воан. Грудневий реліз позиціонує нову тему Twenty Seventeen як тему для бізнес-сайтів, тоді як ранні її версії були завжди орієнтовані на блоги. Twenty Seventeen є гнучкою, настроюється головна сторінка з декількома секціями, кожен екран сайту представлений у вигляді окремої сторінки в адмінці. Нова тема використовує SVG-іконки, parallax-ефект, повністю адаптивна. Підтримує розміщення відео в хедері сайту. Можна завантажити відео до 8 Мбайт в mp4 форматі, а також посилатися на онлайнові ролики, завантажені в YouTube або Vimeo.

Крім того в версії «Vaughan» функціонал шаблонів сторінок став доступний для всіх типів записів, що дозволяє більш гнучко налаштовувати потрібні об'єкти на сайті. Також з'явилися: вибір мови адмінки, превью PDF-файлів, іконки швидкого редагування.

2017 рік

І, нарешті, останній червневий реліз 4.8 під назвою «Evans», присвячений Біллу Евансу, американському джазовому піаністу. Це перший великий реліз з початку року в рамках нового реліз-циклу.

WordPress 4.8 включає в себе три нових віджета:

  1. Вони спрощують висновок зображень, відео та аудіо без використання HTML.
  2. Віджет Text тепер має підтримку TinyMCE, що призвело до появи оновленого інтерфейсу для нього.
  3. Як і у випадку з редактором записів, користувачі можуть вибирати між візуальним і текстовим редактором з обмеженими можливостями форматування.

Додавання та редагування посилань у візуальному редакторі стало більш інтуїтивним за рахунок кордонів посилань. Межі забезпечують візуальне уявлення того, де починається і закінчується посилання. Це дозволяє запобігти небажаному додавання непотрібного тексту в початок або кінець посилання. Сайдбар кастомайзера став адаптивним, його ширина буде автоматично збільшуватися залежно від розміру екрана аж до 600 пікселів.

WordPress 4.8 більше не підтримує Internet Explorer 8,9, 10, оскільки ці версії браузера не отримують регулярних оновлень безпеки і використовуються малим відсотком людей. WordPress 4.8 буде працювати в цих браузерах, але деякі функції, пов'язані з TinyMCE, будуть обмежені. Нові функції більше не тестуються в цих версіях браузера IE.

Як бачимо, WordPress — це ідеальний інструмент для реалізації всіх своїх бізнес-планів онлайн в простій і доступній формі, що не вимагає до того ж великих матеріальних вкладень. Трохи старанності в освоєнні функціоналу і винахідливості в його застосуванні — і кожен може стати власником сайту своєї мрії, тому що за спиною у нього підтримка багатомільйонного співтовариства користувачів і розробників WordPress, а також вся сила джазу.

Джерело